Czyszczenie skóry

WARSZTAT SKÓROROBA

shoemaker-852994_640Skóra jest wdzięcznym materiałem. Niejednokrotnie pozwala nam na stworzenie wyjątkowego arcydzieła, którego magia zamknięta jest w prostocie i indywidualnym charakterze, z nutką osobowości artysty.

Często materiał, podczas jego obróbki jest barwiony, z różnych niezależnych od nas względów zdarzają się liczne zabrudzenia i plamy, które przed zakończeniem pracy nad projektem muszą zostać zniwelowane. Przedmiot może bowiem poszczycić się mianem gotowego wówczas, gdy skóra zostanie oczyszczona. Rozpoczynając ten proces, stosujemy miękką szczoteczkę, która pozwoli na usunięcie luźnego brudu. Kolejnym krokiem jest przetarcie przedmiotu szmatką i skrupulatna obserwacja. W przypadku, gdy plamy nadal pozostają na materiale wykorzystujemy łagodny produkt przeznaczony wyłącznie do oczyszczszczania skóry, nie powodujący ubytku naturalnych olejów. Jak zwykle istnieje alternatywa, która ułatwi nam zniwelowanie powstałych plam. Polecamy kwas szczawiowy, zakupiony w sklepie pszczelarskim i rozdrobniony w ciepłej wodzie (proporcje: łyżka środka na litr wody). Przy wykonywaniu prac z kwasem pamiętamy o jego żrących właściwościach i nie zapominajmy o podstawowych środkach ostrożności – zastosowaniu rękawic kwasoodpornych i okularów. Po zakończonej czynności, czyścimy skórę czystą wodę.

By zapobiec niechcianej sztywności materiału, najlepiej zastosować odżywkę na bazie lanoliny. Inne specyfikiczyszczsmogą nie wytrzymać próby czasu i zniszczyć nasz wyjątkowy wyrób. Jeśli na naszym bazowym odcinku występują plamy wodne, wówczas cały przedmiot namaczamy i ponownie odstawiamy do wyschnięcia.

Niejednokrotnie, pasjonaci zmagają się w nierównej walce z pleśnią. Takowe uszkodzenia są naprawdę trudne do usunięcia, polecamy zatem zastosowanie wyżej wymienionych środków lub wypełnienie ubytków i zamaskowanie pleśni poprzez barwienie farbą na bazie oleju.
Jeżeli jesteśmy w posiadaniu cennego dla nas skórzanego przedmiotu możemy spróbować:
– wyczyścić go ręcznie
– spryskać skórę srebrem koloidalnym
– czyścić ręcznie
– ponownie wykonać spryskanie srebrem koloidalnym
– przystąpić do czyszczenia kwasem szczawiowym
– kontynuować pielęgnację i renowacje
-bardzo dobre rezultaty otrzymywałem wówczas, gdy na wyczyszczoną pleśń aplikowałem własne olejki lub destylaty z roślin bakterio-grzybobójczych pomaga, jednak ciężko zamaskować jest później to miejsce.
Polecane produkty:
– Fiebing`s Deglazer- usuwa smary, wosk, odtłuszcza nie wpływa negatywnie na jakość skóry
– Fiebing`s Dye-Prep– specjalnie opracowany produkt przygotowuje skórę do barwienia;
– Fiebing`s Dye Reducer- środek do rozrzedzenia barwników, dobry przy ciśnieniowym malowaniu;

Stosowanie boraksu pozostaje metodą eksperymentalną, jednakże wartą przetestowania.
– Boraks (przygotowujemy stosując łyżkę stołową boraksu z 750 ml wody)

baking-soda-768950_640Inne polecane środki czystości:
– Soda Kalcynowana (usuwa najbardziej uporczywe plamy: smar, wosk, szminka, sadza, wino, kawa)

Aby wykonać środek czystości należy użyć: 1/2 łyżeczki sody kalcynowanej, 2 łyżki boraksu, 1/2 łyżeczki mydła naturalnego oraz 2 szklanki gorącej wody.
Gotowa specjalistyczna chemia przeznaczona do czyszczenia skór nie zawsze jest dobrym wyborem.
Wszelkich rad i odpowiedzi na nurtujące mnie obawy oraz pytania udzielił doświadczony skórorób z Florydy, kolega Michael K, który czyszcząc kwasem szczawiowym uszkodził swoje kabury rewolwerowe. By uniknąć nieprzyjemności i nieodwracalnych zmian w materiale, musimy zachować zalecane proporcję, testować roztwór na ściankach, a przede wszystkim zaufać specyfikowi z tradycją i wieloletnią historią stosowania od pokoleń.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»