Czy myślistwo to drogie hobby? Ile kosztuje łowiectwo?

Myślistwo

Czy myślistwo to drogie hobby? Ile kosztuje łowiectwo?

Koszty myślistwa to temat rzeka, tym bardziej, że wokół tematu narosło wiele mitów. Podstawowy jest taki, że myślistwo to hobby jedynie dla ludzi bardzo bogatych. Co nie jest prawdą, bo osoba przeciętnie zarabiająca, jest w stanie odłożyć pieniądze na podstawowe wydatki. Jeśli nas na to stać, możemy wydawać na to hobby nawet miliony rocznie – kolekcja broni, , zagraniczne polowania … Wydatkom może nie być końca. Z drugiej strony należy jednak z pewnymi wydatkami się liczyć. Choć to kwestia chyba każdego hobby. Kolekcjonując znaczki czy monety, można wydać znacznie więcej niż na myślistwo. Przyjrzyjmy się podstawowym wydatkom, jakie przeznaczymy na Dzikie Hobby.

Ile trzeba wydać, aby zostać myśliwym?

piggy-bank-1510525_640Dobrą wiadomością jest to, że podstawowe wydatki jakie musimy ponieść, aby stać się w pełni wyposażonym myśliwym, możemy rozłożyć na ponad rok. Sam staż trwa 12 miesięcy, a do tego czasu nie możemy kupić broni, więc znaczny wydatek nam na razie odchodzi. Sam staż teoretycznie nic nie kosztuje, więc pierwszy rok to kwestia wydatków jedynie na paliwo (dojazdy) i ubrania. Przez pierwszy rok naszego hobby wydamy więc nie więcej, niż gdybyśmy jeździli na grzyby do lasu. Jest to dobry okres, aby zorientować się w kosztach myślistwa, wypytując o to samych myśliwych. I zacząć odkładać pieniądze. Nie jest to więc tak, że z dnia na dzień musimy mieć 10000 zł czy więcej. Mamy dużo czasy, aby te pieniądze zdobyć. Jest to dobry okres, aby ponieść pierwsze drobne koszty: kupić sobie wygodne ubrania (ceny bardzo różne, jednak za 800 zł powinno się udać nam fajnie wyposażyć),nóż ( od 150 zł).

Przez pierwszy rok wydamy nie więcej nie więcej niż 1100 zł + koszty paliwa. Za takie pieniądze będziemy mieć już podstawowe wyposażenie i rok stażu wraz z wytrawnymi myśliwymi.
Dla porównania: zostając w domu i kupując najnowszą konsolę do gier (1700 zł) + 10 gier po średnio 150 zł, wydamy 3200 zł.

Koszt kursów, egzaminów, badań, wpisowych…

Pierwszym poważnym wydatkiem będzie kurs przygotowujący do egzaminu w PZŁ. Tutaj trzeba policzyć minimum 1000 zł – wlicza się w to sam kurs, strzelnica, naboje. Po skończonym kursie idziemy na egzamin – to koszt ok. 300 zł. Jeśli uda się nam go zdać, trzeba wpłacić wpisowe do Polskiego Związku Łowiectwa: na lata 2015-2019 wpisowe wynosi 960 zł. Aby dostać pozwolenie na broń, musimy przejść się na badania psychologiczne – to koszt ok. 300 zł. Mniej więcej tyle samo (300 zł) kosztuje także uzyskanie pozwolenia na broń. Na koniec pozostaje nam opłata członkowska w kole łowieckim. Tutaj sprawa się komplikuje, bo koła opłatę ustalają indywidualnie, nie może ona być jedynie wyższa niż dziesięciokrotność miesięcznej składki. Na ogół wynosi od 500 zł w górę. Kół łowieckich w Polsce jest ok. 2500. Trudno przewidzieć na jakie trafimy i jaka będzie tam składka. Trzeba więc liczyć, że za wszystkie kursy, egzaminy, badania, pozwolenia i wpisowe, zapłacimy ok. 3500 zł, choć może się to wahać (zależne głównie od ceny wpisowego w kole oraz ceny kursu).
Dla porównania: kurs latania balonem to wydatek rzędu 10000 zł.

Koszt broni

DSCF4769Na koniec pozostaje nam zakup broni oraz szafki na broń. Szafkę dostaniemy już za 500-900 zł. Często młodzi myśliwi przerażają się ceną broni – bo ta potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jednak używaną dubeltówkę dostaniemy już za 500-900 zł, natomiast używanego sztucera z lunetą za 1500-3000 zł. Dorzućmy jeszcze z 1500 zł na amunicję i lornetkę używaną.
W ten sposób za ok 5000 zł będziemy mieć podstawową broń, szafkę i amunicję .
Kupując broń w miarę możliwości celujmy bardziej -nowa luneta a używany sztucer ok 7000 zł.Uważam iż za kwotę 5000 zł można nabyć porządną jednostkę broni. Nowy sztucer z lunetą to wydatek rzędu ok 10000 zł.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»