Jaki kaliber broni myśliwskiej wybrać?

Myślistwo

perch-1786555_640Każdy szanujący się pasjonat, który odkrył w sobie złoża dzikiej i niecodziennej pasji zmierza do źródła. To właśnie nim, wielokrotnie okazuje się być polowania, będące najbardziej naturalną formą bytowania z naturą i budowania z nią niepowtarzalnej więzi.

Myślistwo nie powinno kojarzyć się z zabijaniem zwierząt dla przyjemności, a z pasją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, kultywowaną od wieków.
Wraz z rozwojem naszej cywilizacji i powstawaniem coraz to większej globalnej wioski, naturalne tradycję i regionalne zwyczaje coraz częściej odchodzą do lamusa, a współcześni na śmierć zapomnieli o swoich pasjach i dzikiej naturze, której zwyczajnie nie opłaca się ukazywać na łamach dzisiejszego świata. Biorąc zatem pod uwagę te jak i gro innych, towarzyszących sprawie aspektów, powinniśmy z największą starannością przestrzegać zarówno etykiety jak i kultury oraz obyczajowości polowań.

guns-467710_640Nie pozostańmy ignorantami, zwracajmy się z nurtującymi nas pytaniami do bardziej doświadczonych kolegów, postępujmy w zgodzie z własnym sumieniem oraz kodeksem myśliwskim, a przede wszystkim wykorzystujmy podczas polowań odpowiednią broń.

Jaki kaliber broni kulowej wybrać, by godnie reprezentować myśliwskie grono?

Na to pytanie nie istnieje jedna poprawna odpowiedź. Zarówno opinię fachowców, jak i informacji zawarte w publikacjach ogólnodostępnych każdemu z nas nie pokrywają się w całości. Istnieją
różne poglądy, jednakże najczęściej wybieranymi wśród absolutnej czołówki pozostają trzy modele.

 

Kaliber 308 win

Kaliber cieszący się ogrogun-650161_640mną sławą wśród pasjonatów ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Model produkowany z największą gamą pocisków (od 6,5 do 13 gram), okazał się doskonały do licznych i niejednokrotnie zaskakujących elaboracji. Powszechnie pozostaje uznawany za nabój celniejszy od swoich poprzedników, skąd zrodził się tak ogromny sukces wśród pasjonatów. Śmiało wykorzystywany do strzelenia nawet na dalekie odległości. Kaliber charakteryzuje się znacząco mniejszym odrzutem. Z powodzeniem wykorzystywany na lisy jak i grubą zwierzynę.Kaliber w ocenie fachowców jest skuteczny, ma nienaganne parametry pozwalające na poważne rozpoczęcie swojej myśliwskiej przygody i sukcesywne jej                                                                               kontynuowanie.

 

Kaliber 8/57

Kaliber pozostaje niezwykle ciekawym modelem, zarówno dla kolekcjonerów, jak i hobbystów. Doskonały do wykonywania krótkich strzałów, do maksymalnie 150 metrów, charakterystyczny niewielki opad, z łagodnym odrzutem. Kaliber skuteczny na każdy gatunek zwierzyny bytującej w polskich lasach. Model cechuję się obfitą farbą oraz potężną siłą, nie wykonując przy tym znaczących zniszczeń w tuszy. Zdecydowanie polecany dla myśliwych kochających spędzać każdą wolną chwilę wśród krajowych łowisk, na wyszukiwaniu najbardziej okazałych przedstawicieli pożądanego gatunku.

Kaliber 93/62

Kaliber doskonale nadający się do wykorzystania podczas polowań zbiorowych i indywidualnych, bądź dochodzenia niebezpiecznej zwierzyny. Dobry pocisk jest niemal dwukrotnie lepszy aniżeli popularnego kalibru 30-06. Model charakteryzuje się maksymalnym ciśnieniem gazów prochowych w lufach do 3900 barów oraz łagodnym obchodzeniem się z tuszą zastrzelonej zwierzyny. Przeznaczony do polowań na dziki, łosie i jelenie. Zaletą jest również tworzenie nowych pocisków przez międzynarodowe firmy. To uniwersalny kaliber, bardzo chwalą go doświadczeni myśliwi , jak najbardziej polecany dla początkujących, charakteryzują go krótkie i celne strzały.

Kaliber 30-06 ze względu na  ,,agresywność”  zdecydowanie niepolecany początkującym, choć ma jeszcze wielu zwolenników.

Nie bez powodu, wybór odpowiedniego dla siebie kalibru pozostaje kontrowersyjną kwestią i spędza sen z powiek niejednemu z nas. Najważniejsze, by sprzęt był doskonale dopasowany do naszych wymagań i predyspozycji. Myślistwo ma pozostać bowiem naszą pasją, a ilość czerpanej z niej przyjemności powinna wzrastać, proporcjonalnie do naszego rozwoju w tej dziedzinie. Pamiętajmy, iż odpowiedni kaliber to dopiero połowa sukcesu. Druga strona medalu pozostaje o wiele bardziej trudniejsza do odnalezienia, bowiem sprzęt dostępny jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto jest zainteresowany jego kupnem, a serce oddane myślistwu to dorobek nielicznych.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»