Kruk-Oko w oko z prawdziwym inteligentem, czyli o mądrości kruków, ich przebiegłej i sprytnej naturze i emocjach.

Sokolnictwo

kl2Dzisiejszy post dedykuję osobie, dzięki której z radością i dziecięcą ciekawością ciągle mogę dowiadywać się nowych, ciekawych informacji, płynących z osobistych obserwacji autorki bloga .

Strona ta, w nieznany dotąd mi sposób, poszerzyła moje spojrzenie na te niezwykle mądre, inteligentne i uczuciowe zwierzęta, a każde “wirtualne spotkanie” z krukiem, gwarantuje przeżycie niezapomnianych emocji, które jak dotąd pozostawały nieosiągalne. Wszystko to, za sprawą oddania i niezastąpionego podejścia z pasją kobiety, która spełnia się na co dzień, żyjąc w harmonii z naturą, łowiectwem i własną pasją.
Jest prawdziwą czarodziejką, tworzącą piękne pracę, jak przystało na tak wybitną artystkę. Wyrazy uznania, przede wszystkim za umiejętność wprowadzenia odrobiny magii do miejsc, w jakich aktualnie przebywa.
Serdecznie dziękuję i z ogromną przyjemnością oczekiwać będę kolejnych, doskonałych zarówno pod względem merytorycznym, jak i trzymających w napięciu wpisów.

Nie pozostaje mi nic innego, jak poskładać swoje dotychczasowe przemyślenia oraz informacje, jakie do dziś dzień udało mi się zgromadzić za sprawą bacznych obserwacji i otwarcia się na wszelkie możliwe źródła, z jakich można zaczerpnąć dobrą treść.

Świat dzikich zwierząt, nigdy nie będzie odkryty przez człowieka do samego końca.kl3
Niestety, nie mamy możliwości “wtopienia się” w tak fascynującą egzystencję otaczających nas istot.
Uniemożliwia nam to ewolucja, która co prawda, zaprowadziła nas ku nowym, nieznanym innym gatunkom możliwościom, ale też trwale wykluczyła z możności pełnego przeżywania i egzaltowania naturalnej rzeczywistości.

Obecnie staliśmy się ciekawymi nowych odkryć obserwatorami naszych braci mniejszych. Im dłużej trwać będzie przygoda, tym większa szansa, że nadarzy nam się niepowtarzalna okazja, zbudowania trwałych relacji. Człowiek składa się z wielu kontrastujących elementów i tylko te dostatecznie dobrze pielęgnowane wysuwają się na pierwszy tor jego osobowości.

Wniosek pierwszy: nigdy nie zapominaj o kultywowaniu i rozwijaniu drzemiącej w Tobie dzikiej natury. Jeśli któregoś dnia ominiesz ten punkt, Twój los potoczy się zupełnie inną drogą…

Chciałbym skupić się na ptakach, które odbiegają charakterem od dotąd poznanych mi gatunków. Kruki nie są zwyczajnymi osobnikami, mają własny, indywidualny rytm życia, są niezwykle emocjonalne, a spotkanie z nimi wzbogaca nas wewnętrznie i pozwala przeżywać bardziej emocje, jakie zazwyczaj spotykają nas na co dzień.
Kruki mogą obrazić się na człowieka na przykład za niewystarczającą ilość poświęconego czasu poprzedniego dnia i okazywać jednoznacznie swoją urazę. Ponadto wykazują cechy dominacji, ekscytują się podczas znęcania się nad słabszymi zwierzętami, pozostają złośliwe.
Kiedy jednak okres rozłąki z bliskim zbyt znacząco przedłuża się, tęsknią.

Wydawać by się mogło, że przyjaźń ludzi z ptakami kojarzyć się może wyłącznie z osobami niepoczytalnymi, które w jakiś sposób odbiegają od społeczeństwa, a cała relacja jest żywa wyłącznie w ich mniemaniu. Nic bardziej mylnego! Kruki, również posiadły umiejętność odbierania ludzkich emocji i nawiązywania trwałych znajomości, w tym przywiązywania się.
Z tego też względu, wymagają od swoich właścicieli poświęcenia dużej ilości wolnego czasu, pragną uwagi i traktowania siebie jak oczka w głowie, przy pozostawieniu im pełnej autonomii w niektórych kwestiach…
ls

Potrafią dobrać swoje zachowanie i nastrój do obecnego stanu psychicznego i fizycznego swojego opiekuna, jednak jak się okazuje kontakty z innymi ptakami nie przedstawiają się już tak kolorowo. Sprawa ma się zupełnie inaczej, gdy one same są w trakcie przeżywania złych dni, wówczas są nad wyraz złośliwe, a kontakt z nimi pozostaje naprawdę nieprzyjemny. Takie sytuacje należy przeczekać i zrozumieć, że sami nie zawsze potrafimy być w nastroju, dlatego też pod żadnym pozorem nie powinniśmy wymagać tego od żadnej innej istoty.
Dobre kontakty zaobserwowałem jedynie z wronami, okazują im szacunek i troskę, przynoszą prezenty, dzielą się jedzeniem i zabawkami. Stronniczo podchodzą do wszystkich ras kotów i psów, gardzi ich towarzystwem. Celowo wyrzucają pożywienie za wojlerę, by zwabić psa i skubnąć go pogardliwie. 🙂
Treningi kruków odbywają się wielopłaszczyznowo, jak można zauważyć ptaki te, bardzo często analizują całą sytuacje, sprawdzają, czy na ich drodze nie pojawia się żadne zagrożenie i dopiero później podejmują decyzje o wykonaniu danej komendy, bądź rezygnacji z niej.

Nadrzędną zasadą tworzenia dobrej relacji z krukiem, opartej na solidnych fundamentach, pozostaje wzajemne wyczuwanie się. Współpraca musi polegać, na wzajemnym zaufaniu, respekcie i trosce o drugą stronę więzi. Jeśli któraś ze stron okażę się nieszczera lub zawiedzie swojego przyjaciela, przyszłość relacji stoi pod znakiem zapytania.

Niezwykła inteligencja kruków wydawać mogłaby się abstrakcją. Przecież jak wiele ptaków, tak również i one nie poświęcają się nadzwyczajnym zadaniom. Ot, podróżującrow-2404925_640 wykorzystując dar od stwórcy, przemieszczając się głównie przy pomocy skrzydeł…. Zapewne większość z czytelników, do tego momentu lektury, tak właśnie myśli, a faceta opisującego inteligencje ptaków postrzegają za co najmniej niepoczytalnego. 

Skąd zatem spostrzeżenia o ich niezwykłej inteligencji, jaką można zauważyć porównując je do innych, równie popularnych gatunków? 

Na nadzwyczajną mądrość oraz emocjonalne podejście do sytuacji, w której się znajdują wskazuje wiele ciekawych faktów, które uzmysławiają obserwatorom, z jak sprytnym osobnikiem mają do czynienia. 

Bez wątpienia bowiem, kruki doskonale odczytują ludzkie uczucia, gesty, a nawet słowa, przetwarzając je i analizując na swój kruczy sposób. Dlatego, jeśli masz coś na sumieniu, może lepiej nie wdawać się z nimi w głębszy kontakt? 🙂

Co więcej, w przeciwieństwie do ludzi, ich postrzegania świata nie odbywa się przez pryzmat rozmaitych światopoglądów, stąd też można pokusić się o stwierdzenie, że ich procesy myślowe są znacznie bardziej doskonalsze i czystsze, gdyż same muszą się o nie troszczyć, rozwijać te umiejętności, a przeżywanie emocji nie zostaje zakłócone przez panujące stereotypy, czy wyznawanie obecnie popularnych ideologii.

common-ravens-1653218_640Fascynującym odkryciem, mogą poszczycić się obserwatorzy polowań organizowanych prze kruków. Ptaki te polują w wyjątkowo przemyślany sposób, analizując sytuacje i wybierając najbardziej korzystną sytuację, która przyniesie im największy zysk. 

Twórczo rozwiązują problemy, przed którymi stawia ich rzeczywistość, nie chowając głowy w piasek, stawiają czoła wszelkich przeciwnością. 

Wykorzystują narzędzia do zdobycia pokarmu, zarówno te wykonane przez ludzi, jak też wykonane przez nich od podstaw, np. odłamując odpowiedni kształt gałązki. 

Badania naukowców wykazali, że kruki potrafią wzajemnie uczyć się przydatnych umiejętności, w tym też posługiwania się narzędziami. 

Kruki dowiedziały się metodą doświadczalną, że łupina od orzechów pęka, kiedy zrzucą ją z dużej wysokości, bądź przejedzie przez nią samochodów, dlatego rozłożk1yły orzechy przed samochodami stojącymi na czerwonym świetle. 

Mogą celowo wzajemnie się oszukiwać odnośnie lokalizacji pożywienia, czy cennego dla nich przedmiotu.

Kruki są świetnymi obserwatorami rzeczywistości, potrafią w znakomitszy od ludzi sposób analizować i przeżywać aktualną sytuację, jaką przyniósł im los. Mają w sobie charakter wojownika, co pomaga im przetrwać w iście spartańskich warunkach. Są stanowczy, a ich kręgosłup moralny opiera się na solidnych fundamentach, co stanowi doskonałą podporę dla doświadczenia, szeroko pojętej właściwości i fizycznych możliwości. Gatunek nigdy nie zostanie jednak w pełni “odczytany” przez nas ludzi. W dużej mierze, to jak wiele dowiemy się o krukach, zależy od nich i od tego, do jakiego stopnia zechcą się poznać. 

Jeśli poszukujesz w kruku przyjaciela, daj wam czas! W takiej relacji nie znajdziesz dróg na skróty, a każdy, nawet najmniejszy zawód spowoduje utratę zbudowanego zaufania. 

Inteligencja idzie w parze z pamiętliwością i przebiegłą naturą wojownika. Kruki nie pozwolą wyrządzić sobie krzywdy, dbając zarówno o komfort fizyczny, jak i strefę komfortu psychicznego. 

10998014_379896285543177_2645920967993663268_n                          GRAFIKI  Lorens Studio

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»