Leczenie boreliozy u dzieci.

Borelioza

spacer lJak wiemy nie od dziś, krętka Borrelia burgforferi zostaje przenoszony przez kleszcze, licznie zamieszkujące nasz kraj. Nie sposób uchronić swoje dzieci od zagrożenia i pozwolić sobie na stuprocentowy brak możliwości ich kontaktu z kleszczami. Co czynić, gdy pomimo starań nasza pociecha padnie ich ofiarą? W jaki sposób leczyć boreliozę u dzieci?

Zapraszam do lektury!

Dzieci stanowią szczególnie mocno narażoną grupę osób na ukąszenie przez kleszcza. W zależności od etapu choroby, stosuje się różnego typu formy leczenia, dostępne na rynku antybiotyki, takie jak: doksycyklina, amoksycylina czy makrolidy.

Za rozprzestrzenienie się choroby u dzieci odpowiadają głównie kleszcze rodzaju Ixodes ricinus, spotykany nie tylko w lasach, ale również w często uczęszczane przez dzieci miejsca, takiej jak parki, łąki, a nawet place zabaw z wygospodarowanym polem zieleni. W Polsce za najbardziej popularne tereny występowania uznaje się Podlasie i Mazury. Pamiętajmy jednak, że ukąszenie kleszcza nie zawsze równa się zarażeniem Boreliozą. W tym wypadku, niezbędna okazuje się szczegółowa diagnostyka, przeprowadzenie szeregu badań, a przede wszystkim obserwacja.

flea-30753_640W jaki sposób zapobiegać ukąszeniem kleszcza?

Największą rolę odgrywa profilaktyka. W sytuacjach podwyższonego ryzyka niezbędny pozostaje odpowiedni ubiór – zakrywający niemal całe ciało, obcisły, z nakryciem głowy.
Polecam również stosowanie preparatu odstraszającego owady, czyli repelanty, które rozpylamy na skórę naszego dziecka, a także jego ubranie.Najbardziej sprawdzony sposób to  kontrola i obserwacja ciała dziecka.

Nie zapominajmy o kontroli sierści zwierząt domowych, z którym obcuje dziecko. Lepiej gdy zaopatrzymy się w specjalną obroże odstraszającą pasożyty.
Po leśnej wędrówce, rodzinnym zbieraniu grzybów, czy spacerze zawsze szczegółowo analizuje wygląd skóry naszego dziecka, skupiając się przede wszystkim na miejscach takie jak pachy, pachwiny, przerwy między palcami. Zalecam również wzięcie prysznica, który może spowodować spłukanie ewentualnych kleszczy, które nie wgryzły się jeszcze w skórę wraz z wodą.

Po rozpoznkleszczopityaniu pasożyta w skórze dziecka, najważniejsze by możliwie szybko go usunąć przy zachowaniu koniecznych zasad ostrożności. Nie wyciskamy kleszczy, nie smarujemy ich tłuszczem, gdyż zwiększa to ilość bakterie przedostających się do organizmu.

Najbezpieczniej udać się do najbliższego lekarza i poprosić o fachową pomoc oraz diagnostykę. Po usunięciu pasożyta, w ciągu kilku tygodni, nieprzerwanie obserwujemy miejsce ukąszenia.

 

Najczęstsze objawy pojawiające się u dzieci możemy podzielić na trzy stadia kliniczne boreliozy.

Okres pierwszy : rumień wędrujący, ciepła i napięta skóra w miejscu ukąszenia, podwyższona temperatura ciała, bóle mięLyme disease caused by the bacteria borrelia from a tick biteśniowo-stawowe

Okres drugi : zapalenie stawów, obrzęk, bolesność, zapalenie mięśnia sercowego, limfocytarne zapalenie opon mózgowych, neuropatie, deficyty

neurologiczne, zapalenie spojówek Okres trzeci : zanik skóry kończyn (inaczej znany jako „skóra pergaminowa”), obrzęk kończyn, polineuropatia, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, czy zaburzenia psychiczne.

Jedną z najistotniejszych kwestii, biorąc pod uwagę leczenie boreliozy pozostaje postawienie trafnej i szybkiej diagnozy. Lek dobieramy w zależności od okresu choroby, w okresie pierwszym będą to antybiotyki, lekarz dobiera leczenie indywidualnie, biorąc pod uwagę złożoność objawów, wiek i masę ciała dziecka. Leczenie obejmuje czterotygodniową kurację.
Należy zwrócić uwagę, że powodzenie naszego działania to przede wszystkim ustąpienie objawów choroby, a nie spadek ilości przeciwciał, które mogą utrzymywać się na wysokim poziomie znacznie dłużej.

Leczenie dzieci zarażonych na boreliozę jak widać jest możliwe, a dzięki rozwojowi medycyny również w większości przypadków skuteczne.
Pozostańmy jednak przy bardziej racjonalnych wnioskach, które opierać powinny się na bardzo popularnym zdaniu brzmiącym „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i w myśl tej zasady, chronić swoje pociechy jak tylko się da przed zakażeniem krętkami boreliozy.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»