Myślistwo jest dobre czy złe? Etyka łowiecka

Myślistwo

Myślistwo jest dobre czy złe? Etyka łowiecka

good-1122969_640Ilu na świecie myśliwych, tylu też ich przeciwników. Myślistwo jest kontrowersyjnym tematem i wiele osób wypowiada się na jego temat pod wpływem ogromnych emocji. Trudno znaleźć wyważony głos w tej sprawie. Spróbujmy jednak na spokojnie i chłodnym okiem, przyjrzeć się zarzutom, jakie stawiane są myśliwym. Sprawdźmy, czy myśliwy jest taki straszny, jak go malują.

Myśliwy zabijają zwierzęta w okrutny sposób

Zastanawiam się: jak zabić zwierzę, aby nie zostało to nazwane okrutnym? Czy nóż rzeźnicki jest bardziej humanitarnym sposabstract-313594_640obem zabijania od kuli? Niestety ale zabijanie zawsze wiąże się z bólem i nie należy do delikatnych widoków. Kula to szybka śmierć. Myśliwi są specjalnie przygotowani do szybkiego i efektywnego polowania. Zwierzęta umierają w swoim naturalnym środowisku, po przeżyciu wielu szczęśliwych lat i zawsze mają szansę ucieczki. Wydaję mi się, że jest wiele okrutniejszych sposobów zabijania, od tego który wykorzystywany jest w łowiectwie.

Myśliwi są gorsi od rzeźników, bo zabijają zwierzęta dla przyjemności a nie dla pożywienia

fleischer-1816342_640Mięso zwierząt pozyskane podczas polowań, praktycznie zawsze jest później spożywane. , lub jeśli jest go w nadmiarze, zostaje sprzedawane – tak właśnie pozyskuje się dziczyznę, która uwielbiana jest przez gości, w wielu wykwintnych restauracjach. Dziczyzna charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, natomiast dużą ilością białka, witamin i mikroelementów. Dzięki myśliwym na stołach ląduje smaczne i pożywne jedzenie.

Warto przy okazji zastanowić się, jak traktowane są zwierzęta hodowlane, a jak dzikie. Zwierzęta hodowlane od urodzenia trzymane są w klatkach, karmione przetworzoną paszą i antybiotykami. Bardzo szybko osiągają dojrzałość i od razu jadą do rzeźni czy ubojni, gdzie patrzą na śmierć innych zwierząt, dopóki nie przyjdzie ich kolej. Natomiast zwierzęta dzikie żyją na wolności, odżywiają się tylko naturalnym jedzeniem, spędzają w lasach wiele szczęśliwych lat. Umierają od kuli, w środowisku w którym i tak nie mogłoby dużo dłużej przeżyć (jeśli zwierząt na danym terenie jest za dużo, zaczynają wymierać). Jak sądzisz, co jest lepsze dla zwierząt?

W myślistwie chodzi tylko o zabijanie zwierząt

roe-deer-851484_640Każdy myśliwy należący do koła łowieckiego, poza chodzeniem na polowania, ma całą masę innych obowiązków. Jedna z pierwszych punktów etyki łowieckiej, zobowiązują myśliwego, do dbania o gospodarkę leśną, usuwania szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną, współpracowania z leśniczymi oraz dokarmianie zwierząt w okresie zimowym. Myśliwi często też usuwają pułapki, zastawiane przez kłusowników. Odstrzały zwierząt, które prowadzą myśliwi, często regulują ilość zwierząt w środowisku, nie dopuszczają do rozprzestrzenienia się szkodników na polach uprawnych. Ważną częścią uczestnictwa w kole jest aspekt społeczny, nawiązywanie znajomości i przyjaźni, spotkania z kolegami. Same polowania to jedynie część myślistwa, przez która najczęściej patrzy się na myśliwych, nie zwracając uwagi na ich pozostałe działania.

Myśliwi nie znają umiaru, polują dla przyjemności i niedługo wystrzelą wszystkie zwierzęta

john-stanley-81529_640Myślistwo ma długą historię. Zdarzają się w niej i mniej chlubne momenty. Tysiące lat temu nasi przodkowie wybili wszystkie mamuty dla pożywienia. Jeszcze sto lat temu, zdarzało się nam pozbyć jakiegoś gatunku, ze względu na jego ciekawe trofea czy futra. Dzisiaj jednak takie sytuacje nie mają miejsca. Gatunki zagrożone już dawno są pod ochroną i żaden myśliwy nie ma prawa do nich strzelać. A za taki występek grożą ogromne kary pieniężne, wykluczenie z koła łowieckiego oraz odebranie praw do polowania. Poza tym myśliwi mają wytyczne co do tego, ile zwierząt mogą upolować. Każde zwierze upolowane przez myśliwego, musi zostać zgłoszone. Dzięki temu liczba dzikich zwierząt jest stale kontrolowana – nigdy nie ma ich ani za dużo, ani za mało.

Selekcja czyli celowe zabijanie czego dowodem są wiszące poroża.

animal-21635_1280Nieprawidłowość budowy poroża samców prowadzi do deformacji jego kksztrałtu dzieje sie tak np poprzez uszkodzenie jąder.Takie zwierze jest celowo usuwane z obawy o jej stan zdrowia oraz negatywne przekazywanie cech dziedzicznych danego gatunku.Tak działa selekcja.

Myślistwo jest dobre czy złe?

Wracając do pytania postawionego w temacie, uważam, że myślistwo ma zdecydowanie więcej pozytywnych aspektów niż negatywnych. Toeco co myśliwym jest zarzucane, często mija się z prawdą i trzeźwym spojrzeniem. Jeśli ktoś ocenia myślistwo, niech robi to zgodnie z prawdą i nie opiera się na stereotypach, ale na faktach.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»