Jak zostać myśliwym?Od czego zacząć przygodę z łowiectwem?

Myślistwo

Hunting things on background of the fur

 

Jak zostać myśliwym? Od czego zacząć przygodę z łowiectwem?

Aby zostać myśliwym, potrzebujesz zaangażowania, pasji, czasu i cierpliwości. Reszta to tylko proces, który przedstawię Ci w tym tekście. Od Ciebie tylko zależy, czy będzie trudny czy łatwy. Mogę Ci jednak zagwarantować, że jeśli będziesz się przykładać i poświecisz się temu, to na pewno Ci się uda. Od czego jednak zacząć, aby zostać myśliwym?

 

 

Ile trzeba mieć lat aby zostać myśliwym?

Najlepiej jest mieć ukończone 21 lat, znacznie ułatwi to wyrobienie pozwolenia na broń w celach łowieckich. Jeśli jednak pali się nam do tego wcześniej i w Polskim Związku Łowiectwa wykażemy się nienaganną postawą, to takie pozwolenie może nam zostać wydane już w wieku 18 lat. Dużo trudniej jest zdobyć pozwolenie na broń, nawet do celów łowieckich, osobie która była wcześniej karna. Nawet małe przewinienie może przekreślić szanse na zdobycie pozwolenia, także warto zadbać o nieposzlakowaną opinię.

Złożenie wniosku o przyjęcie na staż

Na początek powinniśmy skierować kroki do koła łowieckiego w naszej okolicy. Warto tam porozmawiać z przedstawicielem zarządu koła i złożyć u niego wniosek o przyjęcie na staż. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, to czeka nas dwunastomiesięczny okres stażu. Jeśli odmówią nam w kole łowieckim, powinniśmy pójść bezpośrednio do Polskiego Związku Łowiectwa (PZŁ) i tam złożyć podanie. Zarząd okręgowy powinien wtedy sam wyznaczyć nam koło łowieckie lub Ośrodek Hodowli Zwierzyny, gdzie odbędziemy nasz staż.

Jak wygląda staż w kole łowieckim?

Roczny staż w kole łowieckim to świetny okres, podczas którego nauczymy się wszystkiego, co prawdziwi myśliwy powinien wiedzieć. Dużym plusem stażu jest to, że zostaje nam wyznaczony doświadczony myśliwy, który będzie naszym opiekunem. Przebywając z taką osobą i towarzysząc jej podczas wykonywania różnych zdań, możemy naprawdę szybko nauczyć się wszystkiego co związane z myślistwem i to na bardzo wysokim poziomie. Na początku zapewne Twój opiekun będzie wyznaczał Ci proste i niezbyt przyjemne zadania, jednak traktuj to wszystko jako naukę fachu oraz pierwszy sprawdzian – czy aby na pewno spodoba Ci się myślistwo jako całokształt, a nie tylko samo strzelanie. Jeśli przejdziesz pierwsze próby, to na pewno szybko dostaniesz ciekawsze zadania, a i może będziesz mógł już towarzyszyć myśliwy z koła w łowach. Bądź więc cierpliwy podczas stażu, wykonuj polecenia opiekuna i przyglądaj się doświadczonym myśliwy, a na pewno na koniec dostaniesz pozytywną ocenę ze stażu i będziesz mógł przystąpić do kolejnego kroku.

Szkolenie dla kandydatów na członków Polskiego Związku Łowiectwa

Aby móc przystąpić do egzaminu na członka PZŁ, należy wcześniej odbyć specjalnie szkolenie. Ma ono na celu przygotować nas do egzaminu. Zostanie więc poszerzona tam nasza wiedza na temat myślistwa oraz dostaniemy dodatkowe szkolenie praktyczne. Do szkolenia możemy przystąpić jeszcze w czasie odbywania stażu lub zaraz po jego zakończeniu. Aby przystąpić do egzaminu, musimy jednak spełnić obydwa warunki: mieć ukończony staż oraz zaliczone szkolenie.

 

Egzamin dla kandydatów na członków Polskiego Związku Łowiectwa

Do egzaminu należy podejść na poważnie. Jest on zwieńczeniem rocznego stażu i dodatkowego szkolenia, także jeśli cały czas się przykładaliśmy, to z egzaminem nie powinno być większego problemu. Warto jednak porządnie się do niego przygotować i powtórzyć wszystkie zagadnienia teoretyczne. Na egzaminach atmosfera jest na ogół przyjemna i jeśli pójdziemy przygotowani, to możemy liczyć na na pozytywne nastawienie egzaminujących.
Egzamin składa się z trzech części:board-361516_640

 

1. Pisemnej – to aż 100 pytań testowych, z czego 30 to zagadnienia związane z bezpieczeństwem podczas polowania. Aby zaliczyć tę cześć, trzeba mieć co najmniej 80% prawidłowych odpowiedzi.
2. Ustnej – wylosujemy 3 pytania, na które będziemy musieli odpowiedzieć ustnie. Komisja oceni każdą naszą odpowiedź w skali od 0 do 5 punktów. Aby zaliczyć tę część, trzeba zdobyć co najmniej 9 punktów.
3. Egzamin strzelecki – który odbywa się na strzelnicy. Zostanie tam oceniona nasza wiedza i umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią oraz celność.shooting-886204_640 Będziemy strzelać bronią śrutową, z której należy uzyskać 4/10 trafień ze stanowiska środkowego, podanych na wprost osi myśliwskiej oraz 4/10 trafień do przebiegów makiety zająca. Użyjemy także broni myśliwskiej i ze 100 metrów, z pozycji stojącej, będziemy musieli uzyskać 3/5 trafień do makiety rogacza, w pola oznaczone cyframi od 7 do 10.
Jeśli nie uda Ci się zaliczyć egzaminu w pierwszym terminie, przysługują Ci jeszcze 2 poprawki.

Przyjęcie kandydata na członka Polskiego Związku Łowiectwa

Jeśli zaliczysz egzamin, to w tym momencie jest już właściwie z górki. Składamy odpowiednią deklarację w PZŁ oraz wpłacamy składkę członkowską (na lata 2015-2019 wynosi ona 960 zł). W zamian otrzymamy legitymację myśliwską i zaświadczenie o zdanym egzaminie.

Wydanie pozwolenia na posiadanie myśliwskiej broni palnej

Z otrzymanymi dokumentami udajemy się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Głównej Policji, gdzie będziemy mogli wyrobić sobie pozwolenie na broń łowiecką.

 

Następny wpis

»