Kleszcz-nechciany leśny przyjaciel.

Borelioza

Kleszcz-nechciany leśny przyjaciel.

Miłośnicy dzikich zainteresowań, obcowania z naturą w najczystszej postaci są narażeni na kontakt z bezkompromisowymi towarzyszami. Mowa oczywiście o kleszczach, przenoszących boreliozę.
To znana stosunkowo od niedawna choroba, o której objawach i zachorowaniach dowiadujemy się coraz częściej. Lekarza nie są jednak zgodni, w jaki sposób powinna przebiegać profilaktyka przed zarażeniem oraz samo leczenie. Co więcej, proces rozpoznania boreliozy, sprawia ogromne trudności.
Borelioza nie działa sama, wraz z nią zapoznajemy się z jej kolegami po fachu – bakteriami Bartonella, Babeszjoza, Erlichioza, także wielu dotąd niezbadanych. Nieleczona prowadzi do kleszczowego zapalenia opon mózgowych, a w ostateczności nawet do śmierci.

Co zrobić, jeśli ukąsił mnie kleszcz?

rumień

Przede wszystkim, nigdy nie czekaj na pojawienie się rumienia. Tylko natychmiastowe działanie, zwiększy prawdopodobieństwo pozbycia się kleszcza bez zauważalnych skutków ubocznych. Udaj się do lekarza, który pomoże wybrać Ci odpowiednią formę leczenia – antybiotyk. Po zakończeniu kuracji, zrób test ELISA lub WESTERN-BLOT(WB), określą one obecność przeciwciał w surowicy krwi. Niestety przeciwciała pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba się już rozwinie.
Gdy po wykonaniu testu, otrzymujemy wyniki dodatnie udajemy się do naszego lekarza, który przekierowuje nas do szpitala chorób zakaźnych, tam odbywamy leczenie przed około 4 dni. Podczas naszego pobytu przechodzimy serię podstawowych badań, okulista wykonuje nam badanie dna oka, które jest przygotowaniem do tzw. NL – nakłucia lędźwiowego, polegającego na wprowadzeniu igły pomiędzy kręgi lędźwiowe i pobraniu płynu mózgowo-rdzeniowego.
Mogę zapewnić, że badanie nie jest takie strasznie, jak wszyscy je opisują, jeśli zastosujemy się do poleceń lekarza, nic prócz bólu głowy nie będzie nam dolegać.Na podstawie wyniku lekarz stwierdza  Wyniki otrzymamy po 2 tygodniach, które pomogą nam podjąć dalsze decyzje dotyczącego leczenia i naszego dalszego życia.
Co ważne – z doświadczenia wiem, że wszystkie eksperymentalne metody nie przynoszą efektów! Próbowałem niemal wszystkiego i koniec końców i tak pozostały mi dwa typy leczenia: IDSA ILADS.

Borelioza? Kiedy powinna zapalić się ostrzegawcza lampka?

Borelioza głównie atakuje tkanki mięśniowe, nerwowe i łączne. Choroba rozwija się w przeciągu 3 tygodni od ukąszenia. Jako pierwszy, zazwyczaj pojawia się rumień, następnie miałem do czynienia ze zmęczeniem, bólami stawów, głowy, spadkiem samopoczucia, czy brakiem chęci do działania.
Po dłuższym czasie od zakażenia, borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Choroba zaburza codzienne funkcjonowanie. Wraz z postępem, zapominasz o obowiązkach, podstawowe czynności sprawiają Ci ogromną trudność, tracisz siły i nie możesz iść w sobie odnaleźć nawet dla bliskich, masz trudności z pisaniem i wymową. Kiedy masz kłopoty ze snem, Twoje wyniki morfologii to jedna wielka amplituda, a nawracające uczucie pieczenia pleców jeszcze nigdy nie doskwierało Ci tak często, wtedy właśnie powinieneś zastanowić się nad wizytą u lekarza, tylko szybkie działanie daje możliwość zniwelowania nieodwracalnych skutków.

Moje leczenieDSCF4831

Leczę się od dwóch lat, a skuteczną metodą ILADS już 6 miesięcy. Obecnie dostaję 4 gramy biotraksonu w 100 mc NaCl w sporym towarzystwie innych antybiotyków. Regularnie wykonuję morfologię i nie ma że boli!Wszystko jest do przejścia, wystarczy zacisnąć zęby, wystarczy oczyścić umysł i spojrzeć na całą sprawę świeżo.

Wiem, że to gra warta świeczki, moja pasja napędza mnie do działania. Mam rodzinę i hobby, dla których warto żyć.

Następny wpis

»