Piękno rękodzieła na miarę XXI wieku

WARSZTAT SKÓROROBA

Pasja kształtuje   człowieka i jego otoczenie.

Hobby programuje dzień i każe podporządkować się innym czynnościom. Zainteresowania to styl życia, nie można porzucić ich na chwilę, bo za każdym razem z utęsknieniem do nich wrócimy.
Coś co buduje, człowieka, jest jego nieoderwaną częścią nie powinno zostać mu zabrane. Jeśli masz talent, jeśli pracujesz z pasją, wygrałeś życie i już nigdy nie poczujesz się znudzony.

Brown leatherwork carved detail on saddle.
Kiedy odczuwasz jakąś pustkę, której nie potrafisz nazwać – szukaj, tego co da Ci siłę do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Piękno, sztuka, harmonia, ład i spokój – to właściwe określenia, jakie towarzyszą wytworom skóroroba. Choć w warsztacie rymarza nie zawsze panuje porządek, to jednak ta artystyczna i często niezrozumiana dusza tworzy arcydzieła w ogromnym zamiłowaniem. Nie sposób wymienić wszystkich czynności, jakie towarzyszą mi każdego dnia. Zajmuję się jednym z najstarszych rzemiosł, jakim jest rzeźbienie w skórze oraz rymarstwo. To sztuka i dziedzina, rozwijająca się już w starożytności, zajmująca się głównie wytworzeniem akcesoriów konnych i rycerskich, ale również ozdób, czy dekoracji.
Powszechnie choć na ogół niedoceniana zyskała grono ceniących kunszt, estetykę i dokładność wykonania odbiorców.
warsz

Dla nas, rzemieślników pozostaje możliwością tchnienia własnego pomysłu w niepozorny skórzany pas, czy obuwie. To doskonała lekcja historii, możliwość obcowania z naturą w tak niecodzienny sposób i … lepsze poznanie samego siebie.
Tak, w pełnym skupieniu, zaangażowaniu zmysłów i uczuć odkrywamy słabości i mocne strony, znajdujemy sens egzystencji i kontemplujemy nad wszechświatem.
Hobby to właśnie ta niepozorna chwila dla Ciebie, bez miejskiego zgiełku, biegu, czy hałasu, to właśnie ten moment obcowania z tym człowiekiem, którego codziennie widujesz w lustrze, a niekoniecznie doceniasz jego towarzystwo.

Następny wpis

»