Wpływ pracy pszczół na środowisko człowieka.

Pszczoły

Świat bez pszczół, dla człowieka byłby domem jeszcze tylko 5 lat!

bee-1521271_1280Co cieszy to fakt, że świadomość społeczeństwa stoi na coraz wyższym poziomie. Ludzie, zdali sobie sprawę, z wpływu ich działań na środowisko. Coraz więcej osób dba o segregację śmieci, wykorzystuje odnawiane źródła energii, czy stoi na straży praw zwierząt.
Jednak jak się okazują, istnieją istoty, którymi zainteresowanie jest znacznie mniejsze, aniżeli powinno być, biorąc pod uwagę ich użyteczność i kompleksowe działanie w imię dobra wszystkich mieszkańców planety.

Mowa o pszczołach – niezwykle inteligentnych i pracowitych owadach, którym my ludzie zawdzięczamy wiele. Bezkręgowce, od zawsze pozostawały nieodłączną częścią ekosystemu.
Większość kwiatów, przez miliony lat ewolucji przystosowały się do zapylania właśnie przez pszczoły. Ich brak, spowodowałby niemałe szkody.. Nie każdy bowiem owad, jest w stanie zapylić kwiat, zatem mogłoby dojść do sytuacji, w której to przetrwanie gatunków kwiatów owadopylnych również stanęłoby pod znakiem zapytania. Ponadto, żadne zwierzęta nie wykorzystałyby w tak różnorodny sposób zasobów zdobytego z kwiatów produktu. Dziś, ponad 80% roślin uzależnione jest od zapylania przez owady, dlatego ich wyginięcie niosłoby za sobą niewyobrażalne straty globalne.

bees-1818531_1280Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te uprawne. W sadach owocowych, zapylenie pozwala myśleć o realnej szansie na zwiększenie plonów. Dzikie zwierzęta, samodzielnie potrafią zatroszczyć się o zdobycie pokarmu, jednak gdyby nie pszczoły, zapylające rodzime gatunki roślin, ekosystem nie funkcjonowałby prawidłowo. Praca naszych małych przyjaciółek, to deska ratunku dla walczących z erozją gruntu, pozwala upiększyć środowisku, jednocześnie podnieść zysk.

Pomimo argumentów przemawiających za docenieniem zaangażowania pszczół w życiu każdego z nas, przeprowadzenia wielu tematycznych happeningów, a także przygotowaniu konkursów związanych z owadami ich praca, nie zostaje ostatecznie zauważony, by człowiek pomagał im w pokonywaniu codziennych, często zabójczych dla nich czynności.

Stańmy w obronie bezbronnych, niezwykle zapracowanych owadów, które nieświadome rodzącego się problemu, są od niego zależne. Świat, pozwala nam na niezwykle rzeczy, to dzięki wielu technologiom, poszerzamy swoją wiedzę i horyzontu.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»