Skóra – modowy trend praprzodków

WARSZTAT SKÓROROBA

ancestor-1257195_1920Skóra, pozostaje jednym z najstarszych wyrobów rzemieślniczych,jakim człowiek został bogato obdarowany przez naturę od samego początku jego dominacji nad resztą istot żywych.

Wykopaliska archeologiczne, znalezionych artefaktów i przedmiotów skórzanych datowane są na 33 W, pomimo upływu wielu wieków skóra może poszczycić się doskonałym stanem. Praprzodek, przybrany skórą był postrzegany jako wyjątkowy myśliwy, umiejący zadbać o rodzinę i swoją pozycję w społeczeństwie, ubiór pozostawał również schronieniem, doskonałą wizytówką jego męskości, a także formą płatniczą. Wraz z postępem cywilizacji służyła do wyrobu nie tylko odzieży i butów, ale również siodeł, uprzęży, sakw, uzbrojenia, czy ozdób.

Dziś, jest nie tylko trendem modowym ale i drażliwym tematem. To, co pozostaje dzikie wiąże się z zabijaniem i w oczach wielu uważane jest za bestialstwo.

Ciekawostką na skalę światową, stało się archeologiczne odkrycie tajemniczego sanktuarium w Anatolii, uważane za największe osiągnięcie archeologi ostatnich dekad. Prehistoryczne plemię myśliwych i zbieraczy z epoki kamiennej, dzięki ciężkiej pracy zdołali zbudować pierwszy na świecie kompleks świątynny ok 9500r. p.n.e. W miejscu tym, były odprawiane rytuały przez szamanów ubranych w niedźwiedzie i lwie skóry. Znaleziono również lampy, zasilane paliwem w postaci tłuszczu z ubitych zwierząt. Jedną z cenniejszych informacji pozostaje również odkrycie płaskorzeźby, przedstawiającej DZIKA 🙂 .

skóray podzSkórę zwierząt, możemy podzielić na

część grzbietową, zwaną kruponem lub słupcem – najbardziej ceniony fragment, ze względu na ścisłość i trwałośća także część karku i boki.

Krupon, przeznaczany jest na spody obuwia, kark, nadaje się do uzyskania skór grubych i gąbczastych, które również znajdują swoje zastosowanie w produkcji spodów obuwia.

Pasjonaci, za najgorszy jakościowo surowiec uważają skórę z głów i pachwin.

Dostępność jednak różnorodnych skór bydlęcych, cielęcych, owczych, jagnięcych, kozich, końskich, świńskich, czy skór dzikich zwierząt pozwala dokonać wyboru, jaki najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Konsumenci, najczęściej stawiają na wyrobu ze skór zwierząt młodych i samic. Surowiec, konserwowany jest przez suszenie, solenie, piklowanie i zamrażanie. Po zabiegach, układany jest w stosy, wiązany drutem i odsyłany do garbarni.

Bez wątpienia, temat współcześnie wzbudza niemałe kontrowersje w niejednym aspekcie życia.

Historia pozostaje jednak niepodważalnym argumentem, jaki sam broni się i potwierdza słuszność produkowania i korzystania z wyrobów skórzanych.

Bowiem, jeśli nasi pradziadkowie, dziadkowie, czy rodzice posługiwali się surowcem przez wiele wieków i nie wpłynęło to na proces zamierania gatunków zwierząt. Oczywistym pozostaje, że takie właśnie jest prawo natury.

Człowiek, panujący nad światem istot żywych nie wyrządza tym czynem szkód.

Przyczynia się do zachowania w przyrodzie odpowiednich proporcji. Wykorzystywania produktów naturalnych, ogólnie mu dostępnych. Nie zatruwa on środowiska (żyjących zwierząt i samego siebie) zanieczyszczeniami powstającymi w wyniku posługiwania się produktami wielokrotnie przetwarzanymi.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»