Moja przygoda z pracą w skórze.

WARSZTAT SKÓROROBA

Zaczęło się zwyczajnie.

saddles-1480931_640Mój dziadek wspaniały człowiek był człowiekiem wszechstronnych talentów, zainteresowań i umiejętności. Posiadał przede wszystkim ogromną wiedzę w wielu rzemieślniczych tematach, dlatego nauczył mnie między innymi sztuki rymarstwa, oraz kowalstwa. Rymarstwo zanikło w dzisiejszych czasach, ponieważ zapotrzebowanie na jego produkty jest bliskie zera. Mimo wszystko zajęcie jest bardzo ciekawe, posiada duże zaplecze historyczne. Jest ściśle związane z myślistwem, z jazdą konną, z powodu pięknych, szlachetnie wykonanych, kunsztownych uprzęży.
Głównym surowcem z jakim pracuje rymarz jest skóra np. bydlęca.fez-1691608_640

Dawniej skóry garbowane były nasycaniem tłuszczami wykręcanie lub przy użyciu roślinnych i mineralnych garbników.

Są to najprostsze sposoby. Proces obróbki rozpoczyna się porządnym zmoczeniem surowca, co pomaga oczyścić całą powierzchnię. Odpowiednio przygotowaną skórę trzeba zmiękczyć poprzez intensywne skręcanie. Następnie wykręconą, miękką skórę należy wygładzić. Wypreparowaną, dokładnie oczyszczoną skórę można pofarbować.
Skóry można garbować na kilka sposobów – więc ilu rzemieślników, tyle sympatyków przeróżnych metod. Rymarstwo nie jest już raczej zawodem, ponieważ praca ludzkich rąk została zastąpiona maszynową już dawno.

Rzeźbienie w skórze, tłoczenie wszystkie tego typu prace manualne wymagają odrobiny talentu plastycznego potrzebnego do samego wykonania i wyobraźni, aby wymyślić cały projekt i zagospodarować surowiec. Niezbędna jest cierpliwość i pokora, ponieważ prace są czasochłonne, pracochłonne i bywają irytujące w zależności od naszego humoru danego dnia. Mimo wszystko jest to niezwykle ciekawe zajęcie i nie chciałbym, żeby takie nietuzinkowe, interesujące umiejętności zanikły wśród współczesnych ludzi.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»