Sokolnictwo jak zacząć?

Sokolnictwo

Moją drogę ukształtowały różnorodne wydarzenia i ludzie…

sokolnictwoSokolnictwo? Moją drogę ukształtowały różnorodne wydarzenia i ludzie. Poza tym, jak wszyscy wiemy, w naszym życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, a każda decyzja, znajomość doprowadza nas do celu.

Na wstępie, chciałbym przede wszystkim, podziękować koledze, Adamowi Mroczkowi. Człowiekowi posiadającemu ogromną wiedzę, której zazdrościć może niejeden pasjonat, ale przede wszystkim osobie, która pokazała mi prawdziwy obraz sokolnictwa i zaraziła mnie najbardziej naturalną  odmianą tej dzikiej pasji.

Sokolnictwo, jakie poznałem jest sztuką, a zarazem odmianą łowiectwa polegającą na układaniu ptaków drapieżnych oraz łowów przy użyciu tych ptaków. Piękne ptaki drapieżne, wzbudzające zachwyt, strach i podziw, budzą również pragnienie ich posiadania. Jak zaspokoić swoją pasję nie krzywdząc tym samych tych cudownych stworzeń? Warunki, choć ścisłe, pozostają łudząco podobne do zasad, jakie panują w myślistwie, aby polować z ptakiem drapieżnym musimy:

  • zostać członkiem PZŁ;  
  • odbyć staż organizowany przez Stację Badawczą w Czepiniu oraz zdać egzamin sokolniczy PZŁ;
  •  uzyskać zgodę Ministra Środowiska, polowania n zwierzyny przy użyciu ptaka łowczego.

sokolnictwoJednak, nie mamy obowiązku spełniać powyższych warunków, gdyż sama forma polowania z ptakiem drapieżnym jest dostępna dla każdego. Odpowiedni start to połowa sukcesu, kiedy znajdziemy coś, co zacznie pchać nas w stronę osobistego rozwoju odniesiemy sukces .

Jak zacząć?

Pytanie te, powtarzają sobie adepci różnych zainteresowań. Rozpoczynając, poszukujemy motywacji, jaka za parę tygodni okaże się kluczowa w podtrzymaniu naszego początkowego zapału. Po pierwsze, koniecznie musimy nawiązać kontakt z najbliższym sokolnikiem. Bardziej doświadczony pasjonat, dzięki swojej wiedzy, pomoże nam, w wyborze odpowiedniego ptaka. Za sprawą jego życzliwości zobaczymy, jak wygląda codzienność sokolnika, a także sprawdzimy, czy poradzimy sobie nad opieką przyszłego drapieżnika. Jednak na samym początku, nie porywajmy się na głęboką wodę i nie decydujmy się na zakup pierwszego ptaka jastrzębia, czy sokoła.

Będąc na pokazie sokolniczym uświadomiłem sobie, że pomimo mojej przygody z różnymi gatunkami ptactwa od wielu lat, większość podstawowych czynności, jakie wykonywałem w młodości robiłem źle. Dlatego właśnie, należy podejść bardziej profesjonalnie do tematu sokolnictwa, gdyż ma on bogate tradycje jak i rys historyczny, co zmusza nas do uszanowania i dopilnowania, by nasza postawa nie przyniosła wstydu.

Dymorfizm płciowy, czyli wyraźna różnica w jednym gatunku przedstawicieli dwóch płci

sokolnictwoWśród ptaków, bardzo często zauważalny jest, dymorfizm płciowy, czyli wyraźna różnica w jednym gatunku przedstawicieli dwóch płci – samica jest znacznie większa od samca, a co za tym idzie, miłośnicy przy wyborze bardziej skłaniają się w stronę płci pięknej, ponieważ okazuje się być bardziej pożyteczna.

Jednak zaczynając od podstaw, polowanie zostawiamy ćwikom, zanim sami nabierzemy doświadczenia oraz odpowiednich dokumentów umożliwiających polowanie.

Zapewniam, iż latanie z ptakiem podczas spaceru jest wystarczającą formą, która zaspokoi naszą dziką miłość do drapieżników. Możemy latać z ptakiem, a przy okazji rozpocząć swoją przygodę z PZŁ. Odbywając staż w kole łowieckim i pogłębić równocześnie pasję. Naszego drapieżnika, kupujemy zgodnie z prawem, czyli z zamkniętej hodowli, z odpowiednimi dokumentami oraz obrączką, wymagana jest też rejestracja w starostwie powiatowym.

Jaki jest koszt zakupienia naszego wymarzonego przyjaciela?

Co prawda to pytanie nie powinno znaleźć miejsca, jednak jest jedną z istotniejszych kwestii, jakie interesuje początkujących hobbystów. Każdy, kogo marzeniem jest zakupienie drapieżnika, znajdzie odpowiednią ilość gotówki. Będąc myśliwym, mógłbym sprzedać karabin, by kupić ptaka, gdyby tylko była taka potrzeba, ponieważ spacery z ptakiem na rękawicy wraz z psem na łowisku są dla mnie cenniejsze. Przy pierwszym wyborze, kierujemy się radami doświadczonego sokolnika, najlepszym wyborem będzie sowa, samiec jastrzębia, ewentualnie myszołowy. Sam, rozpoczynałem od samca Harisa, który okazał się super towarzyszem, jednak niestety z upływem czasu go zepsułem.

W oddzielnym artykule, opiszę również jak tego uniknąć. Jeśli, naszym celem pozostaje poszerzenie swojej wiedzy, a zarazem myślimy nad kupnem w przyszłości drugiego ptaka, zdecydowanie dobrym wyborem na początek okaże się np. puchacz bengalski. Naszemu wiernemu przyjacielowi, mamy obowiązek zapewnić odpowiednie warunki oraz podstawowe akcesoria, sokolnictwo bowiem dyktuje nam codzienność naszych obowiązków. W zależności od gatunku ptaka, musimy codziennie poświęcić mu określoną ilość czasu. Do przetrzymywania ptaka służy woliera, zawczasu zaopatrujemy się w kilka płyt osb, lub desek, siatkę ogrodową z drutu ocynkowanego o drobnym oczku, pokrycie dachowe, kilka kantówek jako słupy do wykonania. Dieta naszego ptaka, wymaga dość obszernego miejsca, gdyż niedopuszczalne jest karmienie drapieżnika kurczakiem z marketu. By dostarczyć im odpowiedniej ilość substancji odżywczych, a także wartości kalorycznych, niezbędne okaże się świeżę mięso o odpowiedniej jakości i ilości.

Aksesoria

sokolnictwoCzęść akcesoriów sokolniczych, wykonamy sami,

większość dostępna jest u kolegi Adama Mroczka na www.sokolnictwo.pl. Wszystko, czego potrzebujemy, otrzymamy w przyzwoitej cenie, zakup odbywa się w przyjaznej, koleżeńskiej atmosferze łowieckiej, której większości sprzedawców brakuje. Odradzam kupowania przedmiotów na ebay, ponieważ nigdy nie wiemy jakiej jakości towar otrzymamy i się nie opłaca.

Niezbędne pozostaje zakupienie obowiązkowej pozycji – książek. Wiedza w nich zawarta w zupełności wystarczy do prawidłowego wykonywania wszelkich czynności i czerpania przyjemności podczas kontaktów z drapieżnikami. Z czystym sumieniem, polecam zestaw dla początkujących max oraz „SOKOLNICTWO”, Marka Cieślikowskiego, publikacja naprawdę warta posiadania.

Rękawicę sokolniczą, możemy wykonać samodzielnie, jednak koszt zakupu kawałka skóry wynosi około 90 plus podstawowe narzędzia ok 200 , za to za 120 zł dostaniemy profesjonalną rękawicą, którą ozdobić możemy sami tak, by była wyjątkowa. Zużyta posłuży jako szablon do wykonania nowej. W moim przekonaniu, 500 zł w zupełności wystarczy. W następnych artykułach, pokażę również narzędzia ułatwiające pracę podczas wykonywania akcesoriów sokolniczych tzw. narzędzi do pracy w skórze.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»