Sokolnictwo -zarys historii.

Sokolnictwo

Od niecodziennego hobby, do narodowej tradycji pokoleń, czyli wyboista droga sokolnictwa w kraju niezwykłym….

falcon-1956555_1280Polska- piękny, nadwiślański kraj, z ogromnym wachlarzem niezwykle ciekawych tradycji.
Skąd w tym malowniczym miejscu, zaczęto interesować się tak szlachetnym zainteresowaniem, jakim do dziś pozostaje sokolnictwo i co wspólnego mają z tym Tatarzy? Czy nasi przodkowie okazali się być prawdziwymi pasjonatami i dołożyli wszelkich starań do promowania i pielęgnowania tejże pasji?

W Polsce, rozkwit tradycji sokolniczej i niezwykłej przygody wielu odważnych śmiałków, przypada na XVI i XVII wiek. Najprawdopodobniej, zainteresowanie zapoczątkowali u nas Tatarzy. Pierwszy polscy władcy, utrzymywali ptaszników z różnych krajów. Dokładali wszelkich starań, by także u nas powstawały liczne sokolarnie.
Niestety, podobnie jak z wielu znakomitych, słynących w tym okresie z zamiłowania do drapieżnych ptaków miejsc, zachowano zaledwie szczątkowe informację i znikome przyrządy, jakimi posługiwali się współcześni dla tych wydarzeń profesjonaliści. Pomimo przeciwności losu, tradycja zachowała się do dziś i choć nie jest już tak popularna, wciąż znajdują się pasjonaci, których pociąga to dzikie hobby :).
Praktyki sokolniczej na terenie naszego kraju nie sposób nie doszukiwać się już w średniowieczu, znane do dziś miasto Sokółka ówcześnie było wsią koronną, w której na mieszkańcach spoczywał obowiązek hodowli sokołów.

W historii polskiego sokolnictwo, rok 1584 zapisał się znaczącymi głoskami.

bird-948560_1280Wszystko za sprawą wspaniałego przyrodnika, z zamiłowania sokolnika. Mateusz Cygańskiego, który postanowił ukoronować swoją wieloletnią pracę z drapieżnikami pierwszą w języku polskim publikacją pt: „MYŚLISTWO PTASZE”
Wraz z nadejściem trudnych dla całej Europy czasów (mowa o konfliktach i wojna w XIX i XX wieku), sokolnictwo w Polsce niemalże zanikło. Pasjonaci rozpoczęli zbrojenia wojenne, poświęcając całe dnie na doszkalaniu wojennych możliwości. Z całego okresu, zachowały się wyłącznie nieliczne publikacje min. w dziełach Pana Taczanowskiego.
Po wielu latach wojen, nadeszły spokojnie czasy. To właśnie wtedy zrodził się pomysł, by wraz z odbudową Polski, odbudować również niezwykle interesującą pasję. I tak w roku 1971 za sprawą, długotrwałych starań, wielu przeprowadzonych rozmów i osobistej edukacji Pan Czesław Sielicki, zorganizował pierwszą grupę sokolników. Rok później, także z jego inicjatywy powstało Gniazdo Sokolników, by również za rok zorganizować I Łowy z Sokołami, którego od tego czasu, odbywały się cyklicznie.

Obecnie istnieją dwie sokolnicze organizacje – Gniazdo Sokolników oraz Polski Zakon Sokolników.

Z roku na rok liczba sokolników oscyluje w granicach 150 osób, hobbyści dbają o coroczne spotkania. To na nich odbywają się pokazy układania ptaków łowczych, kiermasze akcesoriów sokolniczych, a także Msze św.

I tak, piękna pasja ewoluuje do dziś. Kolejną, niezwykle istotną datą w historii jest rok 2015, kiedy to 12 października sokolnictwo zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Nasze Gniazdo Sokolników PZŁ pozostaje członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sokolnictwa i Ochrony ptaków Drapieżnych

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»