Tłoczenie, w skórze podstawowe wiadomości.

WARSZTAT SKÓROROBA

Tłoczenie, w skórze

 

Tłoczenie w skórze, nie jest zwykle poruszanym tematem w różnorodnych środowiskach. Sztuka ta, wymaga jednak ogromnego zaangażowania i poświęcenie, a przede wszystkim, naszej wyobraźni pod każdą postacią. Na czym polega te zdobienie w skórze i w jaki sposób się do niego przygotować?

Nasza kreatywność, możliwości umysłu, połączone z , fizyczną pracą, pozwolą uzyskać niepowtarzalny wzór wytłoczony lub wyrzeźbiony w skórze. Nawet, kiedy pomysł nie zostanie w pełni spełniony, nasza ozdoba zaprezentuje się oryginalnie i wyjątkowo.
Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, przede wszystkim trzymajmy się określonych reguł. Rozpoczynając tłoczenie, musimy stworzyć sobie wizyualny szkic końcowego efektu oraz jak dany element wzoru będzie wyodrębniony.

Do ów zajęcia niezbędne są podstawowe narzędzia:

        Pojemnik z wodą,

naczynie nie może być metalowe, gdyż metal z mokrą skórą, wchodzi w reakcje chemiczną w wyniku której agresDSCF4849ja barwi skórę na czarno.

Młotek , nie używamy młotka stalowego skutkiem będzie zniszczenie narzędzia. Bardzo dobrze sprawdzą się młotki drewniane, ze skóry wołowej, polimerowe, jak i wszelkiego rodzaju pobijaki rymarskie.

Płyta kamienna spełnia funkcje stołu, który dzięki twardej powierzchni odzwierciedla czysto wyraźne nasze tłoczenia.

Stemple, znaczniki, punce  cechujące się różną fakturą wzorem, numeryczne, alfabetyczne, niezbędne do uzyskania określonego efektu.

                          Nóż obrotowy

nacinamy nim skórę, pozostaje dalszą bazą do rozpoczęcia tłoczeniaDSCF4851
(zwilżamy, przenosimy wzór na skórę nacinamy nożem i tłoczymy)

Bezapelacyjnie, wszelkie użyte przez nas narzędzie mają wpływ na tworzenie i produkcję projektów wykonanych ze skóry, szczególnie cenione, pozostają stare, rymarskie narzędzia, ze względu na hartowane końcówki.

Skórę, przede wszystkim, należy odpowiednio zwilżyć wodą, gdyż zmoczone włókna pęcznieją, co pozwala łatwiej się kształtować, modelować i tłoczyć. Wzór, bez problemy wydrukujemy przy pomocy domowej drukarki na arkuszach foliowych, na kartce papieru, czy kalce. Za pomocą rysika, przenosimy wzór na skórę.

Nóż obrotowy to bardzo istotne narzędzie, którego stosowania nauczymy się w praktyce.svk

Do najczęstszych błędów należy tzw. „podcięcie”, czyli podczas skrawania nożem wykonując daną czynność do siebie przechylamy rękę w prawo lub w lewo, co powoduje iż podczas cięcia ostrze schodzi z prostopadłej linii planowanego cięcia i tym samym podcinamy wzór. Ostrze prowadzimy prostopadle do skóry na głębokość ok 1/3 grubości nie wracamy i nie poprawiamy wcześniejszego nacięcia po raz kolejny oraz staramy się zostawiać w miejscu przecięcia lin niewielką przestrzeń skóry tak aby linie nie przecinały się. Zadbajmy wcześniej o dobre światło. Noże obrotowe produkowane są w kilku wersjach. Jest jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych podczas zdobienia skóry. Nie tylko przecina zarys skóry ale i również dodaje końcowy efekt dekoracyjny naszego wzoru.
Większość narzędzi do tłoczenia są wykonane z chromowanej stali.
Kiedy używana przez Ciebie skóra, wysusza się podczas pracy (jeśli nóż obrotowy ciągnie lub odciski stempli są zbyt jasne), ponownie nawilżamy cały kawałek skóry, a nie tylko część. Jeśli projekt nie zostanie zakończony, ponownie nawilżamy cały kawałek skóry przed ponownym rozpoczęciem

Fazowanie Bevelers

tło, fazowanie

Fazowanie jest jednym z najważniejszych procesów w tworzeniu wzoru.

Celem używania tego narzędzia jest oddzielenie postaci z tła (wyodrębnienie, wyostrzenie względem tła). Narzędzie do fazowania jest umieszczane obok krawędzi cięcia aby osiągnąć właściwy efekt ,,ostrzymy” tylko po jednej stronie linii (ostrzymy czyli decydujemy która krawędź ciecia oddzieli nam wzór od tła) dla przykładu postać lisa znajduje się po prawej stronie po lewej mamy tło ostrzejszą krawędź narzędzia przykładamy krawędzi linii postaci a skos bevelera oddziela tło wyostrzając postać lisa.

Bevelers, wykonywane są w wielu szerokościach i mogą mieć głownie gładkie lub wykończone teksturą.

Pracujemy najpierw teksturą gładką później, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać beveler z teksturą.
Narzędzie trzymając lekko poruszamy, wzdłuż linii przesuwając je o około połowę szerokości odcisku. Uderzenia pobijaka musimy dostosować do wyczucia efektu. Ćwiczenia sprawią iż beveler trzymany luźno będzie płynnie się odbijał w trakcie pobijania, dając jednolity ślad. Nie może to odbywać się na zasadzie: przykładamy narzędzie i pukamy punktując linię. Podczas raczej delikatnych uderzeń pozwólmy aby Beveler nam luźno odbijał się od skóry podczas prowadzenia go wzdłuż linii. Gdy widzimy różnice w kolorach wytłoczeń zwilżamy wodą starajmy się wypracować równomierne uderzenia pobijakiem. Rada: Kupujmy ścinki skór i ćwiczmy jak najwbewięcej.

Background

Narzędzia służące głównie do tworzenia tła podczas pracy, uważajmy zatem aby równomiernie wykonywać wszystkie ruchy. Kontrolujmy, by cały obszar był jednakowo wybity. Możemy pracować pod kątem w celu dostania się do ciasnych miejsc wzoru. Celem background jest zwrócenie uwagi głównego wzoru projektu

Gruszka Shader

Gruszka shader sprawia iż w elemencie projektu, pojawiają się cieniowane zakrzywienia (np. oczodoły w czaszce, zacienienia twarzy, liści, dodajemy tzw.. dodatkowy wymiar ). Posiada zarówno głownie gładką lub teksturowaną. Narzędziem pracujemy pod kątem 90 jak i pod skosem. Pobijakiem uderzamy kilka razy do określonego efektu.

Seeder, veiner, i camouflage

Seeder, veiner i kamuflaże  narzędzia mają szerokie zastosowanie w zdobieniu skóry Narzędzie Seeder jest często używany do uzyskania drobnych niezbędnych wykończeń ozdób oraz głównych elementów wzoru np. nasion kwiatu lub oka odciski raczej nie powinny się nakładać.
Należy zachować ostrożność, aby nie uderzyć tego narzędzia zbyt mocno, może ciągnąć odcisk w prawo lub w lewo. pracujemy pod kątem 90 stopni pobijamy raz lub dwa razy niezbyt mocno

Narzędzie camouflage pięknie odzwierciedla tłoczenia wzór liści kwiatów lub do ogólnych ozdób. pracujemy pod kątem 90 stopni pilnujemy aby odciśnięte faktury się nie nakładały.

Narzędzie veiner służą do gólnego zdobienia(doskonałe do liści). Wykorzystujemy je pracują pod kątem 90 stopni lub skośnym. Narzędzie trzymane skośnie po jednej stronie, daje mocniejszy odcisk. Istnieje kilka wzorów veinera.

 

Tłoczenie w skórze to pasja, której oddałem bez reszty swoją duszę i serce. Nie bez powodu tak ważne stało się dla mnie jej propagowanie. Skóra jest wdzięcznym, bardzo wyrozumiałym materiałem dla początkujących, a tym samym, jednym z tych najbardziej docenianych przez fachowców. Nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z dóbr natury i za pomocą pracy oraz kunsztu swoich dłoni wykonywać rzeczy niezwykłe i praktyczne.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»