Sposoby walki z warrozą i zapobieganie.

Pszczoły

Varroamilbe (Varroa destructor) an einer Puppe Drohne im Bienenstock der Biene (Apis mellifera)Wśród wielu sprawdzonych i eksperymentalnych metod walki z nierównym i podstępnym przeciwnikiem mogącym atakować nasze pszczoły każdego roku, istnieją takie, które trwale wpiszą się w ścisłą czołówkę najbardziej skutecznych metod nie wymagających ogromnych kosztów, czy sprzętu.

Różnorodność form, jaką może przyjąć nasza pomoc jest również doskonała dla pasjonatów zmagających się z Warrozą i nie mogących sobie z nią poradzić w najmniejszym nawet stopniu.

Drogą empiryczną, przeprowadzając doświadczenia w końcu dojdziemy do najlepszej metody, która pomoże zniwelować ten ogromny problem.

W jaki sposób się do tego zabrać i które elementy pozostają kluczowe?

DSCF4942W pasiekach ekologicznych, unika sie stosowania antybiotyków i substancji chemicznych, szczególnie polecamy wykorzystanie środków pochodzenia ziołowego i homeopatów.

Świetnym pomysłem okazuje się zastosowanie wcześniej już wspomnianych kwasów mrówkowych, octowych, szczawiowych, a także olejków mentolowych, tymolowych, eukaliptusowych lub kamforowych. Zalecamy wspomożenie kuracji dostępnymi na rynku preparatami na bazie naturalnych olejków eterycznych oraz ramki pracy, utrzymanie silnych rodzin.

Prowadzenie gospodarki pasiecznej na terenie naszego kraju, ze względu na mnogośvarroa-1196510_1280ć zagrażających czynników nie należy do najłatwiejszych pasji. Jednak każdy, komu choć raz dane było obcowanie z tak urokliwymi owadami wie jak wiele przyjemności czerpiemy z tego typu zajęć. Przede wszystkim, pszczołami padającymi ofiarami Warrozy stają się osobniki osłabione przez przebycie innych poważnych chorób.

Utrzymując przez wiele lat, wśród swoich pszczelich rodzin czarne, wieloletnie plastry ułatwiamy pozostawienie skupisk patogenów.  Stwarzamy miejsce dla samic Varroa destructor. By naturalnie uodpornić swoje pszczoły na wpływ patogenów, należy zwrócić uwagę na ilość spożywanego przez niego pyłku i pierzgi, gdyż zjadanie ich w dużych ilościach pozwala na utrzymanie dobrej kondycji.

Pamiętajmy o stosowaniu wyżej wymienionych zabiegów. Pomimo ich większej pracochłonności są naprawdę bezpieczne i nie skażają miodu oraz wosku pszczelego. Przeprowadzane przez nas zabiegi wyniszczające pasożyta, by okazały się skuteczne przede wszystkim powinny zostać przeprowadzone w ściśle określonym czasie. Stąd tak istotną wiedzą pozostaje dokładna znajomość rytmu życia, naturalnych zwyczajów, czy nadzwyczajnych upodobań naszych pszczół.

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

»